20 lipca 2018 / kategoria: porady / Brak komentarzy

Jeśli chcemy uniknąć dużych kosztów związanych z naprawą samochodu, powinniśmy systematycznie go sprawdzać. Drobne naprawy sprawią, że nasz samochód nie zepsuje się nagle w najmniej odpowiednim momencie. Dodatkowo regularne sprawdzanie zabezpieczy nas przed wydaniem dużej sumy na jakąś poważną naprawę.

Na co należy zwrócić uwagę

Jest kilka ważnych rzeczy, które należy kontrolować systematycznie, aby nasze auto było w stu procentach sprawne. Niestety wielu kierowców uważa to za drobnostki. Niewielu jest kierowców, którzy systematycznie sprawdzają stan swojego samochodu i to jest duży błąd. Te pozornie błahe rzeczy są niezwykle istotne! Warto pamiętać o ich systematycznej kontroli.

 

 

PŁYN HAMULCOWY — jest on niezwykle ważny, aby hamulce mogły działać bez zarzutów. Jeśli będzie go brakować, to doprowadzi to do zapowietrzenia hamulców. Zatem najważniejsze jest, aby regularnie sprawdzać, czy go nie brakuje. Ilość jest ważna, ale ważniejsza jest temperatura wrzenia — im wyższa, tym lepiej. Większość płynów wrze dopiero powyżej 220 stopni Celsjusza. Hamulce z biegiem czasu chłoną wodę, co powoduje spadek temperatury wrzenia. To oczywiście doprowadzi do obniżenia sprawności hamulców, co jest bardzo niebezpieczne. Dlatego kontrola tego płynu jest tak bardzo ważna. Sprawdzajmy go przynajmniej raz w tygodniu! To zabezpieczy nas i nasz samochód przed poważną awarią.

OLEJ SILNIKOWY — niedobór tego oleju powoduje szybsze zużywanie się silnika albo — co gorsza — może doprowadzić do jego zatarcia. Jego idealna ilość to trzy czwarte poziomu widocznego na wskaźniku. Starajmy się zachowywać ten poziom a na pewno z naszym silnikiem nie stanie się nic złego. W nowych autach kontrola ilości oleju silnikowego powinna odbywać się nie dłużej niż co dwa miesiące. W przypadku starych aut taką kontrolę trzeba przeprowadzać nieco częściej. Najlepiej sprawdzać to, co dwa tygodnie. Oczywiście, jeśli olej nam z samochodu nie wycieka.

PŁYN WSPOMAGANIA KIEROWNICY — należy go wymienić, kiedy jest mętny i zabrudzony. Stosować tylko taki, jaki zaleca producent (pomyłka będzie nas kosztować awarią pompy wspomagania). Idealna ilość to poziom między minimalnym a maksymalnym wskazaniem. Zbyt duża ilość doprowadzi do rozszczelnienia i wycieku płynu.

PŁYN CHŁODNICZY — jest potrzebny do tego, aby silnik prawidłowo działał. Latem zapobiega przegrzaniu, a zimą wspomaga rozgrzaniu. Jego niedobór — zwłaszcza w upalne dni — grozi przegrzaniem silnika. Zaś zbyt duża ilość może doprowadzić do rozszczelnienia układu. Comiesięczna kontrola pozwoli nam na zachowanie odpowiedniego poziomu tego płynu.

CIŚNIENIE W OPONACH — czy wiedziałeś, że ciśnienie w oponach wpływa na zużycie paliwa? Teraz już wiesz. Dodatkowo wpływa ono również na długość drogi hamowania, zużycie ogumienia czy felg. Gdy opony są zbyt mocno napompowane, zużywają się w środkowej części, a gdy są niedopompowane — na obrzeżach. Od ciśnienia w oponach uzależniony jest komfort jazdy i oczywiście nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym, żeby sprawdzać je po prostu częściej niż raz, czy dwa razy do roku.

PŁYN DO SPRYSKIWACZY — ten płyn również jest bardzo potrzebny. Jeśli w trakcie jazdy inny samochód ochlapie nam szybę lub sami wjedziemy w jakąś kałużę, szybko spryskamy szybę płynem i problem z głowy. Nie ma się nad czym zastanawiać. Jeśli nie masz płynu do spryskiwaczy, jak najszybciej musisz go sobie kupić i uzupełnić niedobór!

WYCIERACZKI — są tak samo potrzebne, jak płyn do spryskiwaczy. Jeśli zauważymy, że nasze wycieraczki są już zużyte i słabo zbierają, to powinniśmy je jak najszybciej wymienić. Dobre wycieraczki są przydatne przede wszystkim w deszczowe dni, kiedy pada ulewny deszcz. Jeśli będziemy mieli w taki dzień słabe wycieraczki, to nie zbiorą one dobrze nadmiaru wody z szyby, przez co osłabi się też nasza widoczność. To w efekcie może okazać się dla nas niezwykle niebezpieczne.

ŚWIATŁA — są bardzo istotne. Wpływają one znacząco na nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim, jeśli chodzi o kierunkowskazy, dzięki którym możemy zasygnalizować wykonanie manewru. Jeśli nasze kierunkowskazy będą przepalone może dojść do nieprzyjemnych i ryzykownych sytuacji na przykład do stłuczki. Stan żarówek powinniśmy sprawdzać regularnie, zwłaszcza wtedy, kiedy bardzo rzadko jeździmy nocą (nocą widzimy, że któreś światło nie działa). Jeśli wymieniamy przepaloną żarówkę, najlepiej będzie jak drugą też wymienimy. Mamy wtedy pewność, że dłużej nam posłużą.

 

 

Regularne sprawdzanie stanu naszego samochodu jest najlepszą rzeczą, jaką możemy dla niego zrobić. Jeśli o tym zapomnimy możemy liczyć się z tym, że prędzej, czy później pojawi się jakaś awaria. Nie chcemy tego, dlatego od dziś regularnie będziemy przeprowadzać kontrole w naszym aucie. Jednak jeśli o czymś zapomnimy z nadmiaru obowiązków i nasz samochód zepsuje nam się w trasie sięgnijmy po pomoc najlepszych https://www.pomocdrogowa.walbrzych.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *