21 lutego 2018 / kategoria: porady / Brak komentarzy

W każdym samochodzie powinny znaleźć się rzeczy, na które codziennie nie zwracamy uwagi. Zwracamy na to uwagę dopiero wtedy, kiedy są one potrzebne, a jest na to za późno. Warto zatem zrobić raz na jakiś czas remanent, aby żadna sytuacja nas nie zaskoczyła. Zatem co wozić w aucie?

Podstawy podstaw czyli dokumenty

Dokumenty są oczywistą sprawą, ale jak się okazuje nie zawsze je mamy przy sobie. Chociaż na przykład prawo jazdy i dowód rejestracyjny zazwyczaj mamy, to o innych dokumentach i potrzebnych rzeczach możemy zapomnieć. Warto sobie przypomnieć, co trzeba posiadać.

Prawo jazdy

Prawo jazdy jest to dokument, który potwierdza posiadanie przez nas uprawnień do kierowania określonymi pojazdami. Jeżeli nie posiadamy przy sobie takiego dokumentu, to może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci mandatu. Oczywiście musimy uprawnienia posiadać, gdyż prowadzenie pojazdu bez uprawnień jest zakazane oraz niebezpieczne dla nas samych i innych użytkowników drogi. Warto razem z prawem jazdy wozić również dowód osobisty.

Dowód rejestracyjny

Dowód rejestracyjny jest to dokument, który potwierdza że nasz pojazd jest legalnie zarejestrowany w Polsce (nie jest kradziony) oraz, że przeszedł pozytywnie przegląd. Brak dowodu rejestracyjnego jest dość poważnym uchybieniem, dlatego że możemy zostać podejrzani na przykład o kradzież auta. Historia taka może być dla nas niezbyt przyjemna.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC jest w naszym kraju obowiązkowe. Musimy zatem opłacić składkę ubezpieczeniową, a dowód tej wpłaty wozić ze sobą w samochodzie. Ubezpieczenie to jest zabezpieczeniem, na wypadek spowodowania przez nas wypadku drogowego. Jeśli zatrzyma nas policja, sprawdzi z pewnością czy takie ubezpieczenie posiadamy. Brak dowodu skończy się zapewne mandatem. Jeśli jednak nie ubezpieczyliśmy auta, to prawdopodobnie nie wrócimy nim do domu.

samochodowy niezbędnik

Kontakt na pomoc drogową

Pomoc drogowa jest to usługa, z którą nie chcemy mieć do czynienia, ale może okazać się ostateczną deską ratunku. Kontakt na pomoc drogową, pozwoli nam szybko wyjść z opresji, jeśli nikt inny nie będzie nam w stanie pomóc.

Narzędzia

Narzędzia nie każdemu się przydadzą (nie każdy jest złotą rączką, i nie każdy będzie wiedział jak za ich pomocą naprawić auto), ale są takie narzędzia samochodowe oraz podstawowe części samochodowe, które każdy powinien posiadać.

Lewarek i koło zapasowe

Co to jest lewarek każdy wie. Każdy również wie co to jest koło zapasowe. Ale nie każdy z ręką na sercu będzie w stanie potwierdzić, że jest pewien tego, że przyrządy takie znajdują się w jego samochodzie. Zazwyczaj dopóki nie spotka nas konieczność przymusowego zmieniania ogumienia w terenie, nie myślimy o tym. Pół biedy jeśli w takiej sytuacji szczęśliwym trafem znajdziemy w naszym samochodzie koło i lewar. Gorzej jeśli się okaże, że czegoś jest brak, lub że zapas to „flak”.

Klucz do kół – teleskopowy

Najczęściej jeśli mamy lewar i koło zapasowe, mamy również klucz do kół. Klucz ten najczęściej jest kluczem krótkim. Odkręcanie za jego pomocom koła jest ciężkie, a dla wielu kobiet może być niemożliwe. Warto zatem zaopatrzyć się w klucz teleskopowy. Klucz taki powoduje powstania efektu dźwigni, przez co odkręcanie nawet zapieczonej śruby jest sporo łatwiejsze. Ale nie tylko o wygodę tutaj chodzi. Krótki klucz skłania do skakania i kopania, kiedy śruba nie puszcza. Grozi to urwaniem śruby lub zniszczeniem felgi.

Żarówki oraz bezpieczniki

Żarówki oraz bezpieczniki są to jedne z najczęściej zużywających się części samochodu. Mało kto posiada jednak zapasowe. W przypadku auta „ślepego na jedno oko”, będąc zatrzymanymi przez policję, możemy uniknąć mandatu usuwając awarię.

Środki bezpieczeństwa

Środki bezpieczeństwa w naszym samochodzie mają za zadanie zapewnić ochronę nam, naszym bliskim oraz innym uczestnikom ruchu. Warto jest wiedzieć jakie powinniśmy posiadać, nawet kiedy nie są obowiązkowe.

Apteczka samochodowa

Apteczka samochodowa nie jest wymagana w Polsce. Jest natomiast na przykład w Niemczech, więc jeśli udajemy się w podróż do tego kraju, powinniśmy się w nią wyposażyć. Innym oczywistym powodem jest oczywiście możliwość skuteczniejszego udzielania pierwszej pomocy, poszkodowanym w wypadku. W jej zawartość na pewno powinny wchodzić bandaże, opaski uciskowe, rękawiczki gumowe oraz maseczki do sztucznego oddychania.

Gaśnica

Gaśnica samochodowa jest z kolei obowiązkowa w naszym kraju (nie jest natomiast u zachodnich sąsiadów – taki paradoks). Warto jest mieć atestowaną i sprawdzoną gaśnicę. Od tego czy zadziała, zależy nasze życie lub życie innych. Należy pamiętać, że gaśnica musi być dobrze zabezpieczona (nie może być luzem). Dobrze jeśli jest w kabinie pasażerów, wówczas jest gotowa do szybkiego użycia.

Kamizelka i trójkąt ostrzegawczy

Kamizelka odblaskowa oraz trójkąt ostrzegawczy są podstawą naszego bezpieczeństwa, kiedy sami udzielamy pierwszej pomocy. Dzięki nim inni uczestnicy ruchu są z wyprzedzeniem informowani o tym, że przed nimi coś się wydarzyło. Kamizelka może również być przydatna, kiedy przydarzy nam się awaria, poza terenem zabudowanym. Według nowych przepisów, pieszy na drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć widocznie umieszczony odblask. Najlepszą jego formą jest kamizelka odblaskowa. Kiedy będziemy szli po zmroku do najbliższych zabudowań na przykład na wsi, warto zadbać o to, aby nic nas po drodze nie potrąciło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *