21 października 2020 / kategoria: Bez kategorii / Brak komentarzy

Podczas jazdy samochodem zostałeś nieoczekiwanie świadkiem kolizji lub wypadku? Pamiętaj, że spoczywa na Tobie kilka obowiązków, ale masz także swoje prawa. Znasz je wszystkie?

 

W jaki sposób powinni zachować się uczestnicy wypadku lub kolizji jest jasno określone w przepisach kodeksu drogowego. Jednak o świadkach zdarzenia nie ma żadnej wzmianki. Jednym z obowiązków spoczywających na drugim człowieku jest udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Warto jednak mieć na uwadze, aby nie narażać przy tym swojego życia lub zdrowia.

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze

Bezpieczeństwo na miejscu wypadku

Zostałeś świadkiem wypadku drogowego, a uczestnicy zdarzenia zostali poszkodowani? Koniecznie wezwij pogotowie ratunkowe, a do czasu jego przyjazdu zadbaj o bezpieczeństwo swoje, poszkodowanych oraz innych uczestników ruchu drogowego. W pierwszej kolejności zabezpiecz miejsce wypadku tak, aby inni kierowcy mogli ominąć wypadek i kontynuować jazdę. W uszkodzonych pojazdach wyłącz silniki, aby nie doszło do zwarcia i zapalenia się płynów uciekających z samochodów. Jeśli jest taka możliwość rozłącz akumulator. Następnie wystaw trójkąt ostrzegawczy za pojazdami, aby ostrzec nadjeżdżające pojazdy o zbliżających się utrudnieniach na drodze. Jeśli jest to możliwe poproś innych świadków o pomoc i zepchnijcie pojazdy, aby nie utrudniały one przejazdu innym samochodom. Można także wezwać profesjonalną pomoc drogową, która po przyjeździe zabezpieczy miejsce zdarzenia, a także po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych czynności odholuje samochód do mechanika.

 

Jeśli w miejscu zdarzenia znajdują się także inne osoby, które chcą udzielić pomocy, należy rozdzielić im zadania. Poproś ich o pomoc w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Mogą oni także kierować ruchem, aby nie narażać innych kierowców na niebezpieczeństwo i uniknąć powstawania korków na drodze. Dodatkowo mogą także ustawić swoje samochody za i przed uszkodzonymi samochodami i włączyć światła awaryjne. Inne osoby mogą zacząć udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Należy zorientować się dokładnie ile osób zostało rannych oraz jakie odnieśli obrażenia. Podczas wzywania pogotowia ratunkowego należy operatorowi podać wszystkie zebrane dane i postępować według zaleceń. Po małej kolizji kierowcy często samodzielnie opuszczają pojazdy, gdyż nic im się nie stało. Jednak przy większych wypadkach mogli doznać złamań, wstrząsów lub uszkodzeń wewnętrznych. Jeśli będzie to konieczne operator pogotowia ratunkowego wezwie także policję oraz straż pożarną. Pamiętaj jednak, aby nie wyciągać poszkodowanych z samochodu, aby nie doprowadzić do powstania jeszcze większych uszkodzeń. Warto zabezpieczyć odcinek szyjny kręgosłupa i opatrzyć rany.

Obywatelskie zatrzymanie? Pamiętaj tylko, aby nie narażać własnego życia lub zdrowia

Co robić, gdy sprawca ucieka z miejsca zdarzenia?

W momencie, gdy zauważasz, że sprawca zdarzenia ucieka z miejsca wypadku możesz dokonać obywatelskiego zatrzymania. Ważne, abyś nie narażał własnego życia lub zdrowia w celu zatrzymania sprawcy.

 

Zdarza się, że po kolizji lub wypadku wielu kierowców ucieka z miejsca zdarzenia. Dzieje się tak pod wpływem emocji, adrenaliny oraz paraliżującego strachu, który towarzyszy w wielu stresujących sytuacjach. Jednym z najczęstszych powodów do ucieczki jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających. W takich sytuacjach ludzie stają się agresywni i nie myślą racjonalnie. Dlatego warto czasami zrezygnować z ich pościgu, aby nie narażać własnego życia i zdrowia. Należy zatem zapamiętać jak najwięcej szczegółów, takich jak rysopis, ubiór, rodzaj, model i kolor samochodu, a także numery rejestracyjne. Zebrane dane przekaż policji po jej przyjeździe. Znacznie to ułatwi ich pracę i przyczyni się do szybkiego złapania sprawcy zdarzenia. Powiedz policji także, w jakim kierunku oddalił się sprawca.

 

Pamiętaj także, aby reagować zawsze, gdy widzisz, że samochód prowadzi osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Stwarza on zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie, ale także dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Poprzez zatrzymanie takiej osoby lub zgłoszenie policji swoich podejrzeń przyczynisz się do zmniejszenia zagrożenia na drodze.

Jeśli jesteś świadkiem zdarzenia, możesz zostać poproszony o podpisanie oświadczenia 

Oświadczenie uczestników kolizji

Kolizje na drogach zdarzają się bardzo często, a jej uczestnicy nie odnieśli żadnych urazów. Zamiast wzywać policję i płacić mandaty mogą wymienić się oświadczeniami, które przekażą później do swojej ubezpieczalni. Rzadko kiedy wymagane są dane świadka zdarzenia. Jednak jeśli widziałeś kolizję, warto podejść zapytać czy nikomu nic się nie stało i czy będą potrzebne Twoje dane podczas spisywania oświadczenia. Jeśli jednak sprawca zdarzenia uciekł z miejsca kolizji, zapamiętaj numery rejestracyjne pojazdu i przekaż je poszkodowanemu wraz z Twoimi danymi. Pozwoli to szybko i sprawnie ubiegać się o zwrot kosztów naprawy pojazdu od sprawcy.

 

Zdarzenia drogowe podlegają ściganiu z urzędu, nawet w przypadku braku ofiar. Nie obawiaj się zatem zostać świadkiem zdarzenia. Po przyjeździe policji złóż zeznania, a jeśli spieszysz się na umówione spotkanie lub do pracy, poinformuj o tym policjantów. Wezmą to pod uwagę, spiszą tylko najważniejsze dane, a w celu złożenia obszerniejszych zeznań skontaktują się z Tobą w późniejszym terminie.

Rola świadka zdarzenia- krok po kroku

Jeśli byłeś świadkiem kolizji lub wypadku drogowego, zastosuj się do wytycznych postępowania krok po kroku:

  • zatrzymaj pojazd nie stwarzając zagrożenia na drodze;
  • zapewnij bezpieczeństwo w miejscu zdarzenia, wystawiając trójkąt ostrzegawczy i włączając światła awaryjne w swoim samochodzie;
  • jeśli podczas kolizji nikt nie został ranny, pomóż bezpiecznie usunąć samochody z drogi, aby nie utrudniać przejazdu innym kierowcom;
  • wyłącz zapłon samochodów, a jeśli jest taka możliwość rozłącz akumulator uszkodzonych aut;
  • zadzwoń po pomoc: pogotowie ratunkowe, policja i straż pożarna jeśli jest taka konieczność;
  • nie zacieraj śladów kolizji lub wypadku, dzięki którym policja będzie mogła ustalić okoliczności powstania zdarzenia;
  • zostań na miejscu zdarzenia do czasu przyjechania odpowiednich służb i w razie konieczności złóż obszerne zeznania.

 

Na świadku zdarzenia często spoczywają pewne obowiązki związane z udzieleniem pierwszej pomocy poszkodowanym podczas kolizji lub wypadku samochodowego. Musisz zabezpieczyć miejsce zdarzenia i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Jeśli samochody zostały unieruchomione, możesz zaproponować poszkodowanym wezwanie pomocy drogowej, która szybko i profesjonalnie zajmie się usunięciem samochodów z jezdni. W tym celu skontaktuj się z firmą Pomoc Drogowa AERA Misior z Wałbrzycha i skorzystaj z ich pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *