20 kwietnia 2018 / kategoria: porady / Brak komentarzy

Odchodząca zima i pierwsze promienie ciepłego słońca to czas, w którym zmieniamy swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Zimowe kurtki, szaliki i czapki odstawiamy do szafy i wyjmujemy lekką i przewiewną odzież wiosenną. Takiej odmiany potrzebuje także nasz samochód. Przygotowanie auta na wiosnę warto rozpocząć, kiedy będziemy mieli już pewność, że śniegi i mrozy nie wrócą.

Zmiana opon

Jednym z podstawowych procesów, jakie musi przejść auto po zimie to zmiana opon na letnie. Czynność ta musi być przeprowadzona w odpowiednim momencie. Nie istnieje żaden konkretny termin, w którym, czy też po, którym powinniśmy tego dokonać. Specjaliści podpowiadają, że najlepiej zmienić opony na te z bieżnikiem letnim, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie powyżej siedmiu stopni Celsjusza. Wymiana opon na letnie jest konieczna. Są one o wiele lepiej przystosowane do jazdy po suchej nawierzchni, bazują na specjalnym systemie wydajnego odprowadzania wody i charakteryzują się mniejszym zużyciem. Wymiana opon na letnie to nie tylko zabieg kosmetyczny dla naszego pojazdu, to przede wszystkim zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Usuń szkodliwe efekty zimy

Zima to czas, który ciężko nam przetrwać. Dokuczliwe mrozy, śnieżyce, śliska nawierzchnia, na której o kontuzję nie jest trudno, to aspekty, które sprawiają, że większość z nas nie przepada za tą porą roku. Zima podobnie jak dla nas, tak samo jest dokuczliwa dla naszego samochodu. Ulice sypane są piachem i solą, żeby auto mogło po nich jeździć. To czynnik, który wyjątkowo niekorzystnie wpływa nie tylko na karoserię samochodu, ale i elementy podwozia. Auto po zimie warto zatem dokładnie oczyścić ze wszystkich pozostałości zimowych „uroków”, które mogą powodować procesy korozyjne. Zacznijmy od wyczyszczenia podwozia. Może to nie być łatwe zadanie i tu może zajść potrzeba skorzystania z pomocy fachowców. Żeby bowiem móc dokładnie przeprowadzić ten proces, należy dysponować kanałem z odpływem. Należy też dobrze znać budowę swojego auta. W żadnym wypadku woda nie może bowiem dostać się do alternatora. Należy także dokładnie wymyć elementy hamulcowe. W tym celu warto skorzystać ze specjalnych preparatów przeznaczonych do tego. Rozpuszczą one wszelkie zanieczyszczenia, które się na nich nagromadziły. Następnym krokiem jest oczywiście dokładnie wymycie karoserii. Chodzi o wyczyszczenie zarówno piachu, błota i soli, jak i zwykłego brudu w postaci kurzu czy pyłu. Pamiętajmy, że gromadzące się zanieczyszczenia sprzyjają powstawaniu korozji i zżeraniu blachy przez rdzę. Po myciu, warto zastosować woskowanie. Dotyczy to zarówno lakieru, jak i szyb. Ten proces zwiększy odporność lakieru na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, a także zminimalizuje przyciąganie brudu. Oczywiście, dotyczy to również szyb.

Sprawdź stan techniczny

Przygotowanie auta na wiosnę to także sprawdzenie stanu technicznego niektórych ważnych elementów naszego pojazdu. Najważniejsze są hamulce, które narażone są bezpośrednio na kontakt ze szkodliwą i żrącą solą. Układ hamowania potrafi tracić swoje właściwości również w wyniku działania niskich temperatur. Od jego funkcjonowania zależy bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu. Analiza sprawności układu hamulcowego, w tym także sprawdzenie temperatury wrzenia płynu, to czynność, której możemy dokonać jedynie w profesjonalnym warsztacie. Zima przyczynia się także do powstawania dziur w asfalcie i innych nierówności, które niekorzystnie mogą wpływać na układ zawieszenia i stan amortyzatorów. Te elementy należy zatem również poddać analizie.

Ważne dodatki

Przed nadchodzącą wiosną warto także dokonać wymiany płynów, o ile nie były używane te, których przeznaczeniem jest całoroczna praca. Jeżeli korzystaliśmy z płynów zimowych, warto je zamienić na całoroczne, bowiem lepiej sprawdzają się one przy wysokich temperaturach, które w nadchodzącym sezonie letnim staną się normą. Jeżeli korzystaliśmy z całorocznych płynów eksploatacyjnych sprawdźmy jedynie ich poziom i upewnijmy się, że nie jest on zbyt niski. Kolejnym ważnym elementem, który powinniśmy poddać analizie to pióra wycieraczek. Mogły one stracić swoją funkcjonalność, szczególnie jeżeli były używane do odśnieżania szyby. Jeżeli zostały uszkodzone, nie będą w wystarczającym stopniu zbierać wody, co przełoży się na ograniczenie widoczności, a tym samym zaburzenie bezpieczeństwa jazdy.

Właściwa aura we wnętrzu

Na koniec pozostanie nam zająć się wnętrzem samochodu. Auto po zimie powinno zostać zaopatrzone w nowy filtr kabinowy, który o tej porze był wyjątkowo narażony na działanie wilgoci, która mogła sprzyjać powstawaniu grzybów i pleśni. Nowy filtr kabinowy w znaczący sposób usprawni pracę układu wentylacyjnego. Kolejny element to klimatyzacja. Należy ją poddać sterylizacji, odgrzybianiu i uzupełnieniu. Wnętrze możemy odświeżyć także własnymi rękami. Dokładnie wyczyśćmy deskę rozdzielczą i boczne panele drzwi. Gromadzi się na nich kurz i pył. Ważne jest także odkurzanie wnętrza, zarówno dywaników, podłóg, jak i tapicerki. Pozbycie się kurzu od razu odświeży środek naszego pojazdu i wprowadzi o wiele lepsze powietrze i klimat. Z autem jest jak z mieszkaniem. O wiele przyjemniej spędzamy czas w pokoju posprzątanym. Tak samo z pojazdem. Czysty samochód sprawia, że o wiele przyjemniej się w nim siedzi, a jazda jest bardziej komfortowa. Kiedy już auto jest czyste, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, pozostaje ostatni krok. Zapewnienie przyjemnego zapachu. W tym celu warto stosować środki odświeżające powietrze. Najlepsze efekty stwarzają produkty montowane na nawiewie, które stwarzają najbardziej intensywny zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *